Black Friday

Obchody Black Friday w Polsce.black friday _17.jpg

Dzień zwany Black Friday przypada na piątek tuż po amerykańskim Dniu Dziękczynienia, czyli na ostatni piątek listopada. Sam piątek nie jest oczywiście świętem, chociaż przez wielu Black Friday bywa tak właśnie nazywanym, nie jest też dniem z założenia wolnym od pracy, chociaż wielu pracodawców daje w tym dniu wolne swoim pracownikom.

Mówimy o Stanach Zjednoczonych, ponieważ to właśnie stamtąd wywodzi się święto szalonych obniżek cen, które staje się z roku na rok coraz bardziej popularne również w krajach europejskich, w tym także w Polsce. W przypadku rynku amerykańskiego Black Friday jest oficjalnym momentem rozpoczęcia sezonu ogromnych wyprzedaży. Promocje z okazji Black Friday zwykle przewidziane są na ten jeden konkretny dzień i są przeważnie bardzo atrakcyjne, chociaż zdarza się, że upusty przenoszone są na cały weekend a także na poniedziałek zwany Cyber Monday. Dla klientów to nie tylko szansa na zaoszczędzenie gotówki, ale też sposób na zakup towarów wcześniej nieosiągalnych finansowo. Dla sklepów to szansa na olbrzymi utarg mimo zmniejszonych marż oraz na wyprzedanie zalegających w magazynie towarów i zrobienie miejsca na nowe kolekcje. Istnieją dwie teorie tłumaczące pochodzenie terminu Black Friday, jedna z nich utrzymuje, iż nazwa ta wywodzi się z lat 60-tych i związana jest z miastem Philadelphia, z miastem w którym panował orgomny ruch samochodowy na ulicach i pieszy na chodnikach, właśnie ta niekończąca się rzeka aut i ludzi określana była tym terminem. Druga teoria natomiast głosi, iż słowo black używane jest dla opisania ogromnych zysków handlowców, którzy „na czarno” wpisują zarobki w bilansach. Związane jest to z faktem, że straty wpisywane są atramentem w kolorze czerwonym.

Black Friday przypada przed świętami Bożego Narodzenia, w związku z czym jest świetną okazją, aby zakupić świąteczne prezenty nie wydając na nie fortuny. Wyprzedaż zimowa rozpoczyna się dopiero po Nowym Roku, i tym bardziej możliwość zrobienia zakupów w ramach upustów i promocji jest świetną alternatywą, aby odciążyć domowy budżet tuż przed gwiazdką.

W naszym kraju Black Friday oficjalnie nie występuje, nie jest u nas zorganizowaną akcją, na którą zacierając ręce, czekają miliony klientów. Być może na twarzach polskich konsumentów pojawia się uśmiech i niedowierzanie, kiedy to w telewizyjnych serwisach informacyjnych widzą relacje z amerykańskiego dnia szalonych wyprzedaży. Bo Black Friday to zjawisko, które wzbudza wiele emocji wśród zwolenników zakupów, i tak pojawiają się ogromne kolejki przed sklepami, niektórzy koczują przed centrami handlowymi przez całą noc poprzedzającą święto zakupów chcąc wejść do sklepów w pierwszej kolejności, aby nie ryzykować utraty możliwości zakupu upatrzonego produktu. Black Friday to bójki i szarpanina w kolejkach do kas, to prawdziwy szturm na sklepy tuż po ich otwarciu. I rzeczywiście siedząc wygodnie w fotelu i oglądając te sceny niczym z apokalipsy, możemy pomyśleć, że to co najmniej dziwne święto, ale pomimo, iż nie do końca rozumiemy fenomen tego zjawiska, to przecież nic nie stoi na przeszkodzie abyśmy my również mogli skorzystać z możliwości zrobienia zakupów ze znacznym upustem, oczywiście nie musimy przenosić na Polski grunt wszystkich amerykańskich „tradycji” związanych z Black Friday i darujmy sobie bójki w kolejkach.

To co warte zauważenia to fakt, iż z roku na rok, począwszy od roku 2011 kiedy to również w Polsce pojawiły się pierwsze promocje związane z amerykańskim dniem wielkich wyprzedaży, coraz więcej sklepów włącza się do tej akcji, upatrując w niej możliwość zwiększenia swoich dochodów i zyskania nowych klientów. Jako, że początki bywają trudne, zniżki oferowane przez rodzimych handlowców nie są jeszcze tak spektakularne jak te oferowane przez sklepy za oceanem, w których robiąc zakupy w dniu zwanym Black Friday, zaoszczędzić można nawet do 70%. U nas upusty są dość nieśmiałe, oscylują pomiędzy 20 a 40 procentowym rabatem.


Inne artykuły o Aktualności Black Friday:
Zapisz się do

Newslettera

Podaj nam swój e-mail, a dowiesz się pierwszy o przecenach i promocjach
Black Friday 2016Sklepy Black Friday:


Copyright © 2016 Blackfridaynews.pl