Black Friday

Kiedy obchodzony jest Black Friday (każdego roku w ostatni piątek listopada).black friday _24.jpg

Black Friday jest tradycją wywodzącą się z USA. Jest to dzień oznaczający szał zakupów, gdy o określonej godzinie klienci szturmem wdzierają się do sklepów i konkurują ze sobą, aby jak najszybciej dotrzeć do półek z towarami sprzedawanymi w tym dniu po znacznie obniżonych cenach, a których liczba jest ograniczona.

Black Friday, czyli dzień rozpoczynający oficjalnie najgorętszy w roku okres wyprzedaży, w tym roku przypada na 25 listopada. Przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, ale również w wielu krajach Europy, w których idea zorganizowania dnia szalonych obniżek cen przyjęła się na dobre, Black Friday zwany świętem wyprzedaży zyskuje sobie coraz liczniejsze grono zwolenników zarówno wśród handlowców jak i klientów. Piątek tuż po Swięcie Dziękczynienia nazywany jest czarnym, ponieważ począwszy od tego dnia sprzedawcy mogą zapomnieć o czerwonym atramencie używanym do wpisywania strat w bilansie, od tej pory będą używać tylko atramentu w kolorze czarnym, którym wpisywać będą kwoty zysku. I rzeczywiście jak pokazują dane Amerykańskiej Krajowej Federacji Sprzedawców Detalicznych, która z uwagą śledzi i analizuje wyniki sprzedaży w Black Friday, liczba Amerykanów, którzy robią zakupy w tym szczególnym dla handlu dniu wzrasta rok rocznie i wynosi średnio 145 mln osób, z czego przeciętny kupujący wydaje tego dnia około 688 dolarów, co stanowi blisko połowę budżetu przeznaczonego na świąteczne prezenty. Warto wspomnieć, że również w Polsce czarny piątek staje się coraz bardziej popularny, przede wszystkim za sprawą sklepów prowadzących sprzedaż przez internet, które oferują swoim klientom liczne promocje. Akcja ta staje się również coraz bardziej popularna i rozpowszechniana w serwisach oferujących kody rabatowe.

Z roku na rok inwestuje się coraz więcej środków w reklamy, w nagłówki promocyjne informujące o specjalnych ofertach przygotowanych na ten dzień przez sklepy biorące aktywny udział w akcji, w wyniku czego z roku na rok obroty handlowców wzrastają bijąc rekordy zasków z lat poprzednich. Jest to dzień, na który czeka wielu klientów, marzących o zakupie nowego telewizora, telefonu czy komputera. W tym dniu liczą się tylko dwie rzeczy – kupno i sprzedaż.

Black Friday definowany jest jako dzień otwierający przedświąteczny sezon zakupowy. W tym szczególnym dla handlu dniu, większość sprzedawców otwiera sklepy dużo wcześniej niż przewidują to normalne godziny pracy, zamykają dużo pózniej, a niektórzy umożliwiają swoim klientom robienie zakupów przez całą noc oferując im jednocześnie jednodniowe okazje i zniżki. Dłuższe godziny otwarcia przekładają się oczywiście na większą ilość klientów. Chociaż nie jest to święto uważane za oficjalne w Stanach Zjednoczonych, zdarza się że niektórzy pracodawcy dają swoim pracownikom dzień wolny wiedząc że pewnie i tak nie przyszliby do pracy, zwiększając tym samym liczbę potencjalnych kupujących biorących udział w tym zakupowym szaleństwie. Bo w przypadku USA możemy mówić właśnie o szaleństwie: kolejki przed sklepami, przepychanki w kolejkach, klienci którzy koczują przez całą noc przed sklepami po to aby zdobyć upatrzony wcześniej, wymarzony produkt. Black Friday to dla handlowców najbardziej zapracowany dzień w roku, który jednak wynagradza im z nawiązką wszelką fatygę, przynosząc zyski i poprawiając wyniki sprzedaży.

Współcześni konsumenci mają coraz większe wymagania, chcą kupować produkty najwyższej jakości w przystępnych cenach, chcą robić zakupy kiedy chcą i w jaki sposób chcą i jest to ogromne wyzwanie dla sprzedawców, którzy bardzo często chcą sprzedać jak najwięcej i jak najszybciej. Aby sprostać oczekiwaniom klientów również w czasie wyprzedaży, wielu handlowców przygotowuje specjalne oferty na przykład na wybrane produkty, które mają największą szansę aby trafić w gust klientów. Na niektórych stronach internetowych pojawiają się już miesiąc wcześniej przecieki/informacje o produktach, które bądą oferowane w sprzedaży promocyjnej i nie ma znaczenia czy informacje te wyciekły przypadkowo czy też był to zamierzony zabieg marketingowy, mający umożliwić potencjalnym klientom wcześniejsze zaplanowanie zakupów.


Inne artykuły o Aktualności Black Friday:
Zapisz się do

Newslettera

Podaj nam swój e-mail, a dowiesz się pierwszy o przecenach i promocjach
Black Friday 2016Sklepy Black Friday:


Copyright © 2016 Blackfridaynews.pl