Black Friday

Black Friday 2016: największe zniżki na meble.black friday _28.jpg

W przypadku rynku amerykańskiego Black Friday jest uważany za oficjalny moment rozpoczęcia sezonu ogromnych wyprzedaży. Promocje z okazji Black Friday zwykle przewidziane są na jeden konkretny dzień (w tym roku święto wyprzedaży odbędzie się 25 listopada) i są przeważnie bardzo atrakcyjne, chociaż zdarza się, że upusty przenoszone są na cały weekend a także na poniedziałek zwany Cyber Monday. Dla klientów to nie tylko szansa na zaoszczędzenie pieniędzy, ale też sposób na zakup towarów wcześniej nieosiągalnych finansowo.

Wiele osób czeka z zakupami właśnie na dzień wielkich wyprzedaży, planując zakupy z wyprzedzeniem. Dla sklepów to szansa na olbrzymi utarg mimo zmniejszonych marż oraz na wyprzedanie zalegających w magazynie towarów i zrobienie miejsca na nowe kolekcje. Black Friday przypada na piątek tuż po amerykańskim Dniu Dziękczynienia, czyli na ostatni piątek listopada. Sam piątek nie jest oczywiście świętem (jednak przez wielu Black Friday bywa tak właśnie nazywanym) i nie jest dniem z założenia wolnym od pracy, chociaż wielu pracodawców daje w tym dniu wolne swoim pracownikom. Mówimy o Stanach Zjednoczonych, ponieważ to właśnie stamtąd wywodzi się święto szalonych obniżek cen, które staje się z roku na rok coraz bardziej popularne również w krajach europejskich, w tym także w Polsce. Istnieją dwie teorie tłumaczące pochodzenie terminu Black Friday, jedna z nich utrzymuje, iż nazwa ta wywodzi się z lat 60-tych i związana jest z miastem Philadelphia, z miastem w którym panował orgomny ruch samochodowy na ulicach i pieszy na chodnikach, właśnie ta niekończąca się rzeka aut i ludzi określana była tym terminem. Druga teoria natomiast głosi, iż słowo black używane jest dla opisania ogromnych zysków handlowców, którzy „na czarno” wpisują zarobki w bilansach. Związane jest to z faktem, że straty wpisywane są atramentem w kolorze czerwonym.

Black Friday przypada przed świętami Bożego Narodzenia, w związku z czym jest świetną okazją, aby zakupić świąteczne prezenty nie wydając na nie fortuny. Wyprzedaż zimowa rozpoczyna się dopiero po Nowym Roku, i tym bardziej możliwość zrobienia zakupów w ramach upustów i promocji jest świetną alternatywą, aby odciążyć domowy budżet tuż przed gwiazdką. Zazwyczaj oferowane przez sprzedawców upusty dotyczą produktów takich jak: ubrania, obuwie, akcesoria, sprzęt elektroniczny, urządzenia agd, książki, kosmetyki, ale wyprzedażowe perełki znalezć można także w sklepach mających w sprzedaży meble i różnego rodzaju produkty do dekoracji wnętrz. Jako, że tego typu towary zazwyczaj są dość kosztowne dlatego też warto jest zastanowić się nad ich zakupem właśnie w sprzedaży promocyjnej i to właśnie dzień zwany Black Friday może być świetną okazją aby zakupić nową kanapę, segment czy jakiś niezwykły element dekoracyjny. Warto przeglądać oferty salonów meblowych czy sklepów internetowych mających w swojej ofercie oryginalne akcesoria wyposażenia wnętrz, bo to właśnie na stronach internetowych pojawiają się pierwsze informacje o tym jakie produkty znajdą się w promocyjnej sprzedaży przewidzianej na dzień wielkich wyprzedaży.

W naszym kraju Black Friday oficjalnie nie występuje, nie jest u nas zorganizowaną akcją, na którą zacierając ręce, czekają miliony klientów. Oferowane przez polskie sklepy zniżki nie są tak spektakularne jak te oferowane na przykład przez ich amerykańskich kolegów, w Polsce zazwyczaj obniżki nie przekraczają 30 procent od ceny standardowej, ale to co warte zauważenia to fakt, iż z roku na rok, począwszy od roku 2011 kiedy to również w Polsce pojawiły się pierwsze promocje związane z amerykańskim dniem wielkich wyprzedaży, coraz więcej sklepów włącza się do tej akcji, upatrując w niej możliwość zwiększenia swoich dochodów i zyskania nowych klientów. U nas upusty są dość nieśmiałe, oscylują pomiędzy 20 a 40 procentowym rabatem. Miejmy nadzieję, że również nasz rodzimy rynek z czasem się rozkręci i sprzedawcy zaczną oferować zniżki wynoszące 60 a nawet 70 procent.


Inne artykuły o Zniżki Black Friday w Polsce 2016:
Zapisz się do

Newslettera

Podaj nam swój e-mail, a dowiesz się pierwszy o przecenach i promocjach
Black Friday 2016Sklepy Black Friday:


Copyright © 2016 Blackfridaynews.pl